Příprava na vyšetření

Vážený paciente,

v rámci docílení kvalitních a nezkreslených výsledků vyšetření (z krve, moče nebo stolice) je potřeba dodržet následující pravidla. Před konkrétním odběrem vzorku je nutné se jimi řídit.

Odběr žilní krve

Před odběrem nejprve zkontrolujeme pacientovu totožnost a ověříme dodržení potřebných dietních omezení. Seznámíme Vás s postupem při odběru. Odběr se provádí vsedě nebo vleže ze žíly na paži, používáme nejmodernější odběrový vakuový systém., který chrání pacienta. Před odběrem se doporučuje 15 minutový klidový režim.

Odběr žilní krve nalačno

Odběr nalačno znamená, že pacient cca 10-12 hodin nejedl, byl v relativním klidu, odběr je proveden v ranních hodinách a je doporučeno vypít ráno cca 2 – 3dl vody. Pokud není požadováno vyšetření glukózy, může být tekutina slabě oslazena. Odpoledne a večer před odběrem se mají vynechat tučná jídla. Pokud je to možné, má pacient, po konzultaci s lékařem, vynechat léky 3 dny před odběrem. Jinak je nezbytné uvést seznam podávaných léků na žádance.

Odběr ranního vzorku moče

Pacient si sám odebere střední proud ranní moče. Je nezbytné omýt zevní genitál, aby se zabránilo chemické a bakteriální kontaminaci.

Sběr moče

Při sběru je nutné u dospělé osoby dosáhnout objemu 1,5 – 2,0 l moče za 24 hodin. Proto by měl pacient v průběhu každých 6-ti hodin sběru, s výjimkou noci, vypít asi 0,75 l vody nebo minerální vody. Při 24 hodinovém sběru moče se pacient ráno, v den odběru, vymočí mimo sběrnou nádobu. Od této doby „0“ pak sbírá veškerou moč, včetně moče při stolici. Po uplynutí 24 hodin od zahájení sběru se vymočí do sběrné nádoby naposledy. Uzavřenou, jménem a rodným číslem označenou, sběrnou nádobu (nádoby) s celým množstvím moče doručí pacient k lékaři, který ji odešle do laboratoře.

Sběr moče pro stanovení sedimentu dle Hamburgera

Sběr moče je zahájen po předchozím vymočení mimo sběrnou nádobu a od tohoto okamžiku je sbírána veškerá moč do sběrné nádoby po dobu 3 hodin. Na žádance je třeba uvést čas zahájení sběru moče a čas posledního vymočení s přesností na minuty. Celý objem moče je nutno odeslat do laboratoře.

Stolice na okultní krvácení

Tři dny před započetím testu se doporučuje jíst stravu obsahující větší množství tepelně upravené zeleniny a potraviny bohaté na vlákninu. Dva dny před započetím testu nutně vynechejte alkohol, aspirin a jiné léky, které mohou způsobit gastrointestinální podráždění. Jiná dietní omezení nejsou nutná. Sběr vzorku neprovádějte, pokud máte krev v moči, průjem, trpíte hemeroidy, během menstruace a 3 dny po skončení menstruace. Odběr provedete tak, že z vyloučené stolice oddělíte část ve velikosti lískového oříšku. Tuto část vložíte do čisté nádoby s uzávěrem.
Odběr vzorků se doporučuje provádět 3 po sobě následující dny.